اخذ ایزو

اخذ ایزو چه مزایایی برای  سازمان ها دارد ؟ 

اخذ ایزو  ابزار مفیدی برای اعتبار بخشی ست ، با نمایش این که خدمات یا محصولات شما انتظارات مشتریان شما را برآورده می کند . در برخی صنایع داشتن گواهینامه یک الزلم قانونی یا قراردادی ست . اخذ ISO فرآیندی است که طی آن سیستم مدیریت یک سازمان توسط یک نهاد صدور گواهینامه مستقل ممیزی می شود تا اطمینان حاصل شود که الزامات یک استاندارد ISO خاص مانند ISO 9001 (مدیریت کیفیت)، ISO 14001 (مدیریت زیست محیطی) یا ISO 27001 را برآورده می کند. (مدیریت امنیت اطلاعات).
در اینجا مراحل کلی برای دریافت گواهینامه ISO آمده است: 

تعیین استاندارد ISO قابل اجرا:

اولین قدم این است که تعیین کنید کدام استاندارد ISO برای صنعت و اهداف سازمان شما قابل اجرا است. توسعه و پیاده سازی سیستم مدیریت: گام بعدی توسعه و پیاده سازی یک سیستم مدیریت موثر است که الزامات استاندارد قابل اجرا ISO و اهداف سازمان را برآورده کند.

ممیزی داخلی:

پس از پیاده سازی سیستم مدیریت، سازمان باید یک ممیزی داخلی برای شناسایی هر حوزه ای که نیاز به بهبود دارد، انجام دهد.

اقدام اصلاحی:

هر موضوعی که در جریان ممیزی  داخلی شناسایی شود باید از طریق اقدام اصلاحی مورد توجه قرار گیرد.

ممیزی گواهینامه:

پس از اجرای کامل سیستم مدیریت و رفع هرگونه مشکل، سازمان می تواند ممیزی صدور گواهینامه را با یک نهاد صدور گواهی مستقل برنامه ریزی کند.
اگر ممیزی گواهینامه موفقیت آمیز باشد، به سازمان گواهینامه ISO برای استاندارد ISO قابل اجرا اعطا می شود.
توجه به این نکته ضروری است که فرآیند صدور گواهینامه ممکن است بسته به سازمان صدور گواهینامه و استاندارد ISO متفاوت باشد. علاوه بر این، اخذ  ISO یک فرآیند یکبار مصرف نیست. سازمان‌ها باید سیستم‌های مدیریتی خود را حفظ کنند و برای حفظ گواهینامه ایزو خود تحت ممیزی‌های دوره‌ای قرار گیرند.

سازمان ISO گواهینامه ایزو صادر نمی کند !

در سازمان ISO ، استانداردهای بین المللی تدوین می گردد .اخذ ایزو
از قبیل ایزو 9001 و ایزو 14001 ، ولیکن سازمان ISO درگیر صدورگواهینامه ایزو نمی شود و گواهینامه ایزو صادر نمی کند.
این کار توسط مراجع صدور گواهینامه ایزو انجام  می شود .
در نتیجه یک شرکت یا سازمان نمی تواند توسط سازمان ISO گواهینامه بگیرد.اخذ ایزو
هرچند کمیته ممیزی انطباق ISO
: ( CASCO ) تعدادی استاندارد مرتبط با فرآیند صدورگواهینامه تدوین کرده است که توسط مراجع صدورگواهینامه ایزو مورد استفاده قرارمی گیرد .

شرایط  اخذ ایزو  چگونه است ؟

 • اخذ ایزو یک فرآیند داوطلبانه است، اما سازمان ها را ملزم به رعایت شرایط و الزامات خاصی برای دستیابی به گواهینامه می کند. در اینجا برخی از شرایط و الزاماتی که سازمانها برای دریافت گواهینامه ایزو باید رعایت کنند آورده شده است:پ
 • یاده سازی یک سیستم مدیریت موثر: سازمان باید یک سیستم مدیریت موثر را پیاده سازی کند که الزامات استاندارد ISO قابل اجرا و اهداف سازمان را برآورده کند. سیستم مدیریت باید به گونه ای طراحی شود که فرآیندها و فعالیت های سازمان با استاندارد ISO مطابقت داشته باشد و سازمان به طور مداوم عملکرد خود را بهبود بخشد.
 • انجام ممیزی داخلی: سازمان باید یک ممیزی داخلی سیستم مدیریتی خود را برای شناسایی مناطقی که نیاز به بهبود دارد انجام دهد و اقدامات اصلاحی را برای رسیدگی به مسائل شناسایی شده انجام دهد.
 • انتخاب یک مرجع صدور گواهینامه: سازمان باید یک مرجع صدور گواهینامه معتبر را انتخاب کند که مجاز به صدور گواهینامه سازمان برای استاندارد ISO قابل اجرا باشد.
 • برنامه ریزی ممیزی صدور گواهینامه: سازمان باید یک ممیزی گواهی را با سازمان صدور گواهینامه انتخاب شده برنامه ریزی کند. ممیزی توسط یک حسابرس مستقل انجام خواهد شد که سیستم مدیریت سازمان را بر اساس الزامات استاندارد ISO ارزیابی خواهد کرد.
 • اصلاح هرگونه عدم انطباق: اگر ممیزی گواهی هرگونه عدم انطباق را شناسایی کند (یعنی مناطقی که سیستم مدیریت سازمان الزامات استاندارد ISO را برآورده نمی کند)، سازمان باید اقدامات اصلاحی را برای رفع آنها انجام دهد.
 •  اگر ممیزی گواهینامه موفقیت آمیز باشد و سازمان هرگونه عدم انطباق را برطرف کرده باشد، سازمان گواهینامه ISO را برای استاندارد ISO قابل اجرا دریافت خواهد کرد.
 • لازم به ذکر است که صدور گواهینامه ISO یک فرآیند یکبار مصرف نیست. سازمان ها باید سیستم های مدیریتی خود را حفظ کنند و برای حفظ گواهینامه خود تحت ممیزی های دوره ای قرار گیرند. علاوه بر این، الزامات صدور گواهینامه ISO ممکن است بسته به استاندارد ISO و سازمان صدور گواهینامه متفاوت باشد.اخذ ایزو

 

آیا می توانم از نشان سازمان ایزو استفاده کنم ؟

نشان ایزو علامت تجاری ثبت شده است و نمیتواند توسط هیچ شخصی خارج از سازمان ایزو استفاده شود مگر اینکه مجاز شده باشد .
اگر شما می خواهید از نشانی استفاده کنید که نشان دهد گواهینامه دارید بایستی با مرجع صدور گواهینامه ایزو خود تماس بگیرید .اخذ ایزو

دلایل اخذ ایزو (ISO)

هنگامی که صحبت در مورد سازمان ایزو (ISO)  به میان می آید ، این سوال مطرح می شود که چرا شرکت ها نیازمند دریافت گواهینامه ایزو (ISO) هستند.
گواهینامه ایزو (ISO) باعث دریافت درآمد بیشتر ، بهبود شرایط شرکت و کیفیت محصول، افزایش رضایت مشتری توسعه یک روحیه حرفه ای ، بهبود قوام عملیات شرکت، رسیدن به شناخت کیفیت بین المللی و بهبود بهره وری، کاهش ضایعات و صرفه جویی در هزینه ها  و افزایش رضایت مشتری می شود.اخذ ایزو

 

ممیزی اخذ ایزو :

پس از پیاده سازی آموزش ها در شرکت و ارسال و بررسی مدارک ، برای دریافت گواهینامه ایزو (ISO) نیازمند ممیزی  از طرف شرکت های CB – Certification Body می باشد.
تعداد ممیزان و روزهای ممیزی نیز بسته به بزرگی و پیچیدگی سازمان متفاوت خواهد بود .اخذ ایزو
جهت موفقیت در ممیزی لازم است که کارکنان شرکت به خوبی آموزش دیده باشند.
در زمان ممیزی ، ممیزان مشاهدات خود را در دو بند عمده و جزئی اعلام می کنند.
عدم انطباق عمده باعث خواهد شد که شما برای اخذ ایزو (ISO) تائید نشوید.
عدم انطباق های جزئی باعث تائید نشدن شما نمی شود، معمولاً پیشنهاداتی توسط ممیز است که به بهبود کیفیت سیستم شما کمک می کند.

هزینه اخذ ایزو  به موارد زیر بستگی  دارد :

 • هزینه دریافت گواهینامه ایزو بسته به عوامل متعددی مانند اندازه و پیچیدگی سازمان، تعداد کارکنان، صنعت، استاندارد ISO و سازمان صدور گواهینامه می تواند متفاوت باشد. در اینجا برخی از هزینه های مرتبط با دریافت گواهینامه ایزو آورده شده است:هزینه‌های مشاوره: سازمان‌ها ممکن است نیاز به استخدام یک مشاور ISO داشته باشند تا به آنها کمک کند تا یک سیستم مدیریت مؤثر را ایجاد و پیاده‌سازی کنند که الزامات استاندارد قابل اجرا ISO را برآورده کند. 
 • هزینه های مشاوره بسته به تجربه مشاور و محدوده پروژه می تواند متفاوت باشد.
 • ممیزی داخلی: 
 • سازمان ها باید ممیزی داخلی سیستم مدیریت خود را برای شناسایی هر حوزه ای که نیاز به بهبود دارد انجام دهند. هزینه حسابرسی داخلی بسته به اندازه و پیچیدگی سازمان می تواند متفاوت باشد.
 • ممیزی گواهینامه:

 • سازمان ها باید یک ممیزی گواهی را با یک نهاد صدور گواهینامه معتبر برنامه ریزی کنند. هزینه ممیزی گواهی می تواند بسته به اندازه و پیچیدگی سازمان، استاندارد ISO و سازمان صدور گواهینامه متفاوت باشد.
 • اقدام اصلاحی:
 • اگر ممیزی گواهی هرگونه عدم انطباق را شناسایی کند، سازمان باید اقدامات اصلاحی را برای رفع آنها انجام دهد. هزینه اقدامات اصلاحی بسته به ماهیت و دامنه عدم انطباق ها می تواند متفاوت باشد.
 • هزینه های نگهداری:
 • صدور گواهینامه ISO فرآیندی یکباره نیست. سازمان ها باید سیستم های مدیریتی خود را حفظ کنند و برای حفظ گواهینامه خود تحت ممیزی های دوره ای قرار گیرند. هزینه تعمیر و نگهداری بسته به اندازه و پیچیدگی سازمان و استاندارد ISO می تواند متفاوت باشد.به طور کلی، بسته به عوامل ذکر شده در بالا، هزینه دریافت گواهینامه ISO می تواند از چند هزار دلار تا ده ها هزار دلار متغیر باشد. برای سازمان ها مهم است که قبل از شروع فرآیند صدور گواهینامه، هزینه ها و مزایای صدور گواهینامه ISO را به دقت در نظر بگیرند.اخذ ایزو
 • آیا اخذ ISO فراتر از رعایت الزامات نظارتی مزایایی دارد؟

  بله، مزایای بسیاری برای دریافت گواهینامه ایزو فراتر از رعایت الزامات نظارتی وجود دارد. در اینجا برخی از مزایای گواهینامه ISO آورده شده است:
  اعتبار و شهرت بهبود یافته:

 • گواهینامه ISO در سطح جهانی شناخته شده است و می تواند اعتبار و شهرت یک سازمان را افزایش دهد. گواهینامه ISO تعهد سازمان به کیفیت، ایمنی و عملکرد زیست محیطی را نشان می دهد که می تواند اعتماد مشتری را افزایش دهد و برند سازمان را ارتقا دهد.
  افزایش رقابت پذیری:
 • گواهینامه ایزو می تواند با نشان دادن تعهد خود به کیفیت، ایمنی و عملکرد زیست محیطی به سازمان مزیت رقابتی در بازار بدهد. گواهی ایزو همچنین می تواند بازارها و فرصت های تجاری جدیدی را باز کند.اخذ ایزو
  بهبود بهره وری و بهره وری: اجرای یک سیستم مدیریت موثر می تواند منجر به بهبود کارایی و بهره وری شود که می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه و افزایش سودآوری شود.
  مدیریت ریسک بهتر:
 • صدور گواهینامه ایزو به سازمان نیاز دارد تا ریسک ها را شناسایی و مدیریت کند که می تواند منجر به مدیریت بهتر ریسک و کاهش حوادث و سوانح شود.
  بهبود مشارکت کارکنان:
 • اجرای یک سیستم مدیریت موثر می تواند به بهبود مشارکت و انگیزه کارکنان منجر شود. زمانی که کارکنان احساس می کنند کارشان معنادار است و به اهداف سازمان کمک می کند، احتمال بیشتری دارد که درگیر شوند.اخذ ایزو
  رضایت مشتری بهتر:
 • اجرای یک سیستم مدیریت موثر می تواند منجر به بهبود کیفیت، ایمنی و عملکرد محیطی شود که می تواند منجر به افزایش رضایت و وفاداری مشتری شود.اخذ ایزو
  به طور کلی، صدور گواهینامه ISO می تواند مزایای بسیاری را به سازمان ها فراتر از رعایت الزامات نظارتی ارائه دهد. گواهینامه ISO می تواند اعتبار و شهرت سازمان را افزایش دهد، رقابت پذیری آن را افزایش دهد، کارایی و بهره وری را بهبود بخشد و منجر به مدیریت ریسک و مشارکت کارکنان بهتر شود.اخذ ایزو