MS Project

Ms-project

کنترل پروژه یکی از اصلی ترین و پر کاربردترین دروس مهندسی صنایع می باشد که در حال حاضر می توان گفت تمامی شرکت ها از مبحث کنترل پروژه برای پیش بینی وضعیتشان استفاده می کنند. برای سهولت در امر کنترل پروژه نرم افزارهایی همچون MS Project و Primavera و … استفاده می شود.

نرم‌افزار Microsoft Project يكی از قوی‌ترين و قديمی‌ترين نرم‌افزارهای موجود كنترل پروژه محسوب می‌شود. اين نرم‌افزار قريب به 10 سال است كه به بازار ايران وارد شده و به شكل گسترده توسط كاربران و برنامه‌ريزان پروژه مورد استفاده واقع می‌شود. مهندسان كنترل پروژه عموماً از اين نرم‌افزار به عنوان ابزاری جهت مديريت زمان پروژه‌ها استفاده می‌كنند. مايكروسافت پروجكت، عليرغم وجود برخی محدوديت‌ها و كمبودها (در مقايسه با نرم‌افزارهای مشابه) به عنوان يك نرم‌افزار كاربردی و پرطرفدار در جهان و خصوصاً در ايران روزانه مورد استفاده كاربران بی‌شماری قرار می‌گيرد.

سهولت كار با اين نرم‌افزار ، قابليت استفاده از امكانات Windows ، سازگاری با ساير نرم‌افزارهايMS Office و شباهت كامل محيط و جعبه ابزارهای آن با ساير محصولات مايكروسافت، راهنمای Online و كامل داخل برنامه، وجود گزارش‌ها وView های متنوع، امكان تعريف View ها وTableهای جديد و به طوركلی داشتن يك محيطUser Friendly اين نرمافزار را به نوعی از ساير نرم‌افزارهای مشابه متمايز كرده است.

اين نرم‌افزار، مديريت پروژه تمام مراحل يك پروژه از برنامه‌ريزی تا تكميل و انتقال گزارش‌های نهايی را در برمی‌گيرد، به طور خلاصه بايد گفت، در يك طرح، MSP ابزاری ارزشمند است برای:

الف) سازماندهی طرح
ب) زمان بندی كارها
ج) اختصاص منابع و هزينه‌كارها

د) تنظيم طرح برای برآورد كردن محدوديت‌ها

ه) آماده كردن گزارش‌ها برای انتقال طرح نهايی به همه كسانی كه بايد طرح مورد نظر را اجرا كنند.

پس از آغاز پروژه و اتمام كار برنامه‌ريزی پروژه توسط اين نرم‌افزار، آن را برای كنترل و نظارت بر كارهای در دست اقدام، به شرح زير می‌توان به كار برد:

كنترل عملكرد واقعی
برنامه‌ريزی روی جدول زمانی پروژه
اصلاح طرح برای رويارويی با احتمالات
ارائه گزارش‌های مطلوب
شايان ذكر است برای پروژه‌هايی كه بيش از 9999 فعاليت دارند، از ابزارهای پيشرفته‌تری همچون نرم‌افزار Primavera (كه به آن نيز خواهيم پرداخت) بايد استفاده نمود. معمولاً توصيه می‌شود به دليل سادگی فوق‌العاده اين نرم‌افزار و يادگيری سهل‌تر آن نسبت به ساير ابزارهای ديگر كنترل پروژه، قبل از يادگيری پريماورا و يا ساير نرم‌افزارهای مديريت زمان، به يادگيری MSP بپردازيد. در اين صورت به دليل مشابهت مبانی و اصول برنامه‌ربزی و كنترل پروژه در اين نرم‌افزارها، فرايند يادگيری نرم‌افزارهای پيچيده بسيار ساده‌تر خواهد شد.

فارسی ساز MS Project:

همواره یکی از مشکلات عمده و اساسی کاربران ایرانی نرم افزار MS Project، این است که در این نرم افزار فقط تاریخ میلادی تعریف شده، در صورتی که در پروژه های ایرانی عموماً از تاریخ رایج یعنی شمسی استفاده می شود.

برای حل این مشکل هکرهای ایرانی موفق به تولید نرم افزار EDATA نموده اند که برای خرید اون حداقل باید 100 هزار تومان هزینه کرد که برای ما دانشجویانی که خود نرم افزار رو حداکثر با 1000 تومان می خریم، اصلاً مقروم به صرفه نیست.

اما در اینجا ما نرم افزاری رو قرار دادیم که رایگانه و می تونه حداقل این نیازها رو برطرف کنه (البته بدیهیست که به پای نرم افزار EDATA نمی رسه)

از خصوصیات این نرم افزار اینه که در نوار ابزار MS Project یک منوی فارسی اضافه می کنه و با استفاده از اون می تونید تاریخ ها رو به شمسی تبدیل کنید و به روز جمعه رو به جای روز شنبه و یکشنبه تعطیل فرض کنید. فکر می کنم تا این حد حداقل کار دانشجویان و حتی صاحبان شرکت ها و پروژه هارو راه بندازه اونم کاملاً رایگان.

 

لینک مستقیم دانلود MS Project

پیش از نصب نرم افزار توجه داشته باشید که:

1) بدیهیست که این نرم افزار از زیر مجموعه های نرم افزار MS Project است و برای نصب آن ابتدا باید نرم افزار MS Project رو نصب کنین. (ما در تلاشیم تا نرم افزار کرک شده ی MS Project رو براتون قرار بدیم.)

2) به هیچ وجه محل نصب پوشه را که به صورت پیش فرض تعریف شده است تغییر ندهید. این نرم افزار به طور خودکار در محل نصب MS Project در درایو C نصب می شود و اگه نرم افزار MS Project رو در درایوی به غیر از C (مثلاً درایو D) نصب کردین، تنها کافیست تا C رو تبدیل به D کنین و باقی موارد را اصلاً تغییر ندهید.

3) این نرم افزار بر روی MS Project ورژن های 2003 و 2007 قابل نصب می باشد.